Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Medya YILIN İLK PAMUĞU SATILDI

YILIN İLK PAMUĞU SATILDI

Şanlıurfa Ticaret Borsası`nda sezonun ilk kütlü pamuğu 2,5 (2 lira 50 kuruş) TL`den işlem gördü. İlk pamuk üreticisi altınla ödüllendirildi.

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2012 Perşembe 17:49
YILIN İLK PAMUĞU SATILDI

ŞANLIURFA - Şanlıurfa`nın Hancığaz Köyü`nde yılın ilk kütlü pamuğunu üreten Fadıl Yılmaztekin, Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Emin Aydın ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya tarafından altın ile ödüllendirildi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Merkez Binası Satış Salonu`nda gerçekleştirilen ihaleye birçok firma katılım gösterdi. Burada bir konuşma yapan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, sezonun ilk mahsulünün satışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtirken, yeni sezonun tüm çiftçilere hayırlı olmasını diledi. Şanlıurfa`nın Türkiye`nin pamuk üreminin yüzde 41`lik bir bölümünü karşıladığını ifade eden Başkan Kaya, Şanlıurfa pamuğunun ege pamuğu kadar kaliteli olduğunu söyledi.

Üreticilerin pamukları naylon torbalara doldurmasından yakınan Kaya, çiftçileri de sanayicilere temiz pamuk satması yönünde uyardı. Pamuk girdi fiyatlarının çok yüksek olduğuna da değinen Kaya, pamuğun stratejik bir ürün olduğunu ve bu nedenle pamuk desteklemelerinin arttırılması gerektiğini kaydetti.

Fiyatların düşük olması nedeniyle çiftçinin mağdur durumda olduğunun altını çizen Kaya, bu yılki pamuk fiyatının 1,5 (1 lira 50 kuruş) TL`nin altına düşmemesini temenni ettiklerini söyledi.

İhaleye 5 firma katıldı. Sezonun ilk kütlü pamuğunu 2,5 (2 lira 50 kuruş ) TL`den satın alan Ferhat Tekstil Sahibi Ali Çiçek ise, pamuk üreticisi Fadıl Yılmaztekin`e teşekkür etti. Çiçek de, üreticilerin pamukları temiz bir şekilde toplaması gerektiğini ve destekleme fiyatlarının arttırılması gerektiğini söyledi.

(Mehmet Demir )

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık