Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Asayiş Türkiye'de can kaybı 69 artarak 425'e yükseldi

Türkiye'de can kaybı 69 artarak 425'e yükseldi

​Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saate 69 hastanın daha Coronavirus nedeniyle hayatını kaybettiğini toplam vaka sayısının 20 bin 921 olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2020 Cuma 20:06
Türkiye'de can kaybı 69 artarak 425'e yükseldi

Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, "Son 24 saatte 16 bin 160 test yapıldı, 2 bin 786 yeni pozitif vaka tespit etti. Bugün kaybettiğimiz 69 kişiyle toplam can kaybımız 425'i buldu." dedi.

Tedbirlerin önemine dikkat çeken Bakan Koca, "18 bin 135 hastanın her birini virüs taşıyan yerine koyun. Bu kişilerin temas çevrelerin gözlem altına alındığını bir an için unutun. Yayılımın ne kadar kolay, hızlı olduğunu hatırlayın. Ortada bir gerçek var fakat bu umut kırıcı bir gerçek değil. Virüsün yayılım zincirini kıracak tedbir belli, temas içinde olmayacağız, araya mesafe koyacağız, kendimizi izole edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Bilim Kurulu, daha kısıtlayıcı tedbir kararı aldı"

"Büyüklerimizi uyarıyorum evden çıkmayın." diyen Bakan Koca, "Ailelerimizi uyarıyorum büyüklerimizi riskten koruyun. Gençlerimizi uyarıyorum virüsü taşıyıp taşımadığınızı bilemezsiniz. Geldiğimiz noktada alınması gereken yeni tedbirler var. Genç nüfusun hareketliliği virüsle mücadelemizde en zayıf noktalarımızdan biri. Bilim Kurulumuz salgının riskle seyrettiği yerlerde hareketliliği kısıtlayıcı daha sıkı tedbirleri tavsiye kararı aldı." şeklinde konuştu.

Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alınan tedbir kararlarını açıklayacağını ifade etti.

"Bugün kaybettiğimiz 69 kişi ile toplam can kaybımız. 425'e yükseldi"

Bugün yaşanan vaka ve hayatını kaybedenlerle ilgili açıklamadalardı bulunan Koca, "Hastalığa karşı zafer elde etmenin yolu yayılmasını durdurmaktır. Temas ve sosyal hareketlilik azalmazsa başarıya ulaşamayız. Virüse bu gücü tanımayalım. Burada son 24 saatte 16 bin 160 test yapıldı. 120 716 test yapıldı. 2 bin 786 pozitif vaka sayısı tespit ettik. Bugün kaybettiğimiz 69 kişi ile toplam can kaybımız. 425'e yükseldi. 484 hastamız ise iyileşerek taburcu edilmiştir." ifadelerini kullandı.

"En yüksek vefat sayımız 212 ile İstanbul'dur"

Koca, "En riskli iller İstanbul, İzmir, Ankara, Konya ve Kocaeli...20 yaşından itibaren daha yoğun görüldüğü, 40 yaş üstünde teşhis konan vakaların daha çok olduğu, erkeklerin kadınlara göre görülme orıanın daha yüksek olduğunu söylemek istiyorum. Vefat edenlerin illere göre dağılımı... 56 ilimizde hayatını kaybeden vakalarımızın olduğunu görmüş oluyoruz. En yüksek vefat sayımız 212 ile İstanbul'dur. 60 yaş üstünün kritik olduğunu görüyoruz. Hayatını kaybeden hastalarımızın da yüzde 78.7'sini yüzde 80'e yakınının 60 yaşının üstünde görüyoruz." dedi.

(İLKHA) 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Coronavirus'ten 149 kişi hayatını kaybetti

Coronavirus'ten 149 kişi hayatını kaybetti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık