Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Gündem “Silahların toplatılması çağrısını destekliyoruz”

“Silahların toplatılması çağrısını destekliyoruz”

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in, silahların toplatılması konusunda yaptığı çağrıya destek verdiklerini açıkladı.

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı 16:02
“Silahların toplatılması çağrısını destekliyoruz”

Şanlıurfa’daki Sivil Toplum Kuruluşları düzenledikleri basın açıklamasıyla,  Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in silahsızlanma ve silahların toplatılması ile ilgili çağrısına destek verdiklerini kamuoyu ile paylaştı.

Memur-Sen Şanlıurfa il binasında düzenlenen basın açıklamasını STK’lar adına AGD Şanlıurfa İl Başkanı Fevzi Çelik okudu.

Basın açıklamasına, Türkiye’de silah kullanımı ile ilgili bilgiler vererek başlayan Çelik, “Gün geçmiyor ki silahlarla cinayetler işlenmesin, yaralanmalar olmasın. Türkiye’de ortalama her 65 kişiden biri silah taşımakta ya da bulundurmaktadır. Ülkelere göre, silaha sahip olma sıralamasında Türkiye, tüm dünya ülkeleri sıralamasında 20'nci sıradadır. Ülkemizde ruhsatlı ve ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda yaklaşık 10 kat artmıştır. Halen Türkiye'de 2,5 milyonun üzerinde ruhsatlı, bu sayının iki katından daha fazla da ruhsatsız silah olduğu tahmin edilmektedir.” diye konuştu.

Türkiye’de ruhsatlı silah kullanımı ile ilgili bilgiler veren Çelik, “Bireysel silahlanmada ilk sırayı mesleği gereği risk alanlar, ikinci sırayı bireysel korunma, üçüncü sırayı yeterli gerekçe göstermeden 'evde bulunsun' isteğiyle silah edinenler oluşturmaktadır. Dördüncü sırada ise merak, hobi veya hatıra gerekçesiyle silah edinenler bulunmaktadır. Avcılık ve atıcılık ayrı bir kategori olup ateşli silahların 3'te ikisi bu amaçla ruhsatlandırılmaktadır.” şeklinde konuştu.

“Ülkemizde her yıl yaklaşık 3 bin kişi silahla ölmektedir”

Evde silah bulundurmanın olası sonuçlarına değinen Çelik, “Ülkemizde her yıl yaklaşık 3 bin kişi silahla ölmekte, 12 binden fazla insanımız da yaralanmaktadır. Ateşli silahlarla işlenen suçların yaklaşık üçte ikisi ruhsatsız, üçte biri ruhsatlı silahlarla işlenmektedir. Evde silah bulunması, aile içi şiddet olaylarında ciddi yaralanma ve ölümlere yol açabilmekte, intiharları kolaylaştırmakta, çocukların kaza ile ölüm ve yaralanmalarına neden olabilmektedir. Özel günlerde havaya ateş edilmesi sonucu ölen ve yaralananların sayısı da azımsanmayacak kadar çok olmakla beraber, çocuklar üzerinde olumsuz ve derin tesirler bırakmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Silahların toplatılması konusunda, Vali Erin’i desteklediğimizi kamuoyuna bildiririz.””

Açıklamanın sonunda Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in silahların toplatılması çağrısına destek verdiklerini belirten Çelik, “Şanlıurfa STK’ları olarak, güvenlik elemanları ve can güvenliği ciddi manada tehdit edilenler dışında, silah taşınmasına veya bulundurulmasına karşıyız. Özel günlerde havaya silah sıkmanın mertlik değil, cahillik olduğu kanaatindeyiz. Silahların toplatılması konusunda, Valimiz Sayın Abdullah Erin Beyi desteklediğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.” dedi.

Basın açıklamasının ardından Şanlıurfa sivil toplum kuruluşlarından oluşan heyetin konu ile ilgili Şanlıurfa Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret edeceği öğrenildi.

Hatırlanacağı üzere Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, TBMM tarafından Urfa’ya “Şanlı” unvanı verilmesinin 35’inci yıldönümü münasebeti ile Osmanbey Şehitlik Anıtı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada silahsızlanma çağrısı yapmıştı.

Vali Erin, “Şanlıurfa her gün cinayetlerle, kan davalarıyla, arazi anlaşmazlıklarından dolayı nizalarla anılmayı hak etmeyen şanlı, kahraman bir şehir. Bu konuda tüm toplum önderlerine, bütün yöneticilerimize, sivil toplum kuruluşlarının bütün temsilcilerine, aşiretlerimize, dini önderlerimize bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Gereksiz, lüzumsuz bir yere dokunulmaz olan insan bütünlüğünü ve Cenab-ı Allah’tan başka yetkiye sahip olmayanın yetki kullanmak suretiyle başkasının hayatına kastedenleri artık toplumdan dışlamanın zamanı gelmiştir. Yanımızda tutmayalım. Sosyal müeyyideleri uygulayalım. Onları kabul etmeyelim. Onları baştacı etmeyelim.” ifadelerini kullanarak sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden destek istemişti. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa’da hayvanat bahçesi yapılacak

Şanlıurfa’da hayvanat bahçesi yapılacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık