Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Asayiş Koca: Urfa en yüksek vaka sayısını yeni görüyor

Koca: Urfa en yüksek vaka sayısını yeni görüyor

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İstanbul'un piki tamamladığını görüyoruz. Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep, Urfa en yüksek vaka sayılarını yeni görüyor.” dedi.

Giriş Tarihi: 8 Temmuz 2020 Çarşamba 21:00
Koca: Urfa en yüksek vaka sayısını yeni görüyor

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İstanbul'un piki tamamladığını görüyoruz. Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep, Urfa en yüksek vaka sayılarını yeni görüyor.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. 8 ilde asker uğurlamalarının yasaklandığını hatırlatan Bakan Koca, “Asker uğurlamasında uğurlayan ve uğurlanan risk almamalı.” dedi.

“Maske tüm dünyada kabul gören önemli bir tedbirdir.” diyen Koca, “Yakın mesafede maske tek başına yetersizdir. El temizliği ise olmazsa olmaz bir kuraldır. Vakaların tırmandığı ülkeler tedbirlerin terk edildiği veya zaten yetersiz olduğu ülkelerdir. Tedbirlere uyumun kolay olmadığını yüzde 100 uyumun sağlanamayacağını biliyoruz. Hastalığın bulaşmasını karşılıklı kurallara uyarsak önleyebiliyoruz.” dedi.

Filyasyon çalışmalarında çok sayıda vakanın nedeninin düğünler olduğunu görüldüğünü kaydeden Koca, şöyle dedi:

“Güvenlik güçlerimiz pazar yerlerinde yaptırım içeren tedbirler almaktadır. Asker uğurlamasında ne uğurlayan ne de uğurlanan hiç risk almamalıdır. Sağlık da vatani göreve saygı da bunu icap ettirir. Son 1 hafta içinde 81 ilimizde 18 bin kişiye kurallara uymadığı için para cezası kesilmiştir. Hastalığın tırmanışta olduğu ülkeler sonbahar için karamsardır. Bunu bizim de hesaba katmamız gerekmektedir. Tatile gidenler tedbirlerin tatilcilerin lehine olduğunu bilmelidir. Kalabalıklardan uzaklaşanlar mesafe kuralını uygularsa müteşekkir kalırız. Düğün, nişan gibi törenlerde toplum sağlığı adına 'gözlemci' bulundurulması yönünde hazırlık söz konusudur.”

Koca, “Bazı büyük kentlerde en yüksek haftalık vaka sayıları salgının 5. haftasında görülmüştü. Tedbirlerle bunu düşüşler izledi. 13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır. İstanbul'un piki tamamladığını görüyoruz. Ama Anadolu'daki illerimizin bu piki daha tamamlamadığını gösteren Sakarya, Ankara, Eskişehir gibi. Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep, Urfa en yüksek vaka sayılarını yeni görüyor. Vaka artışlarının tedbirlerin gücüyle azalacağını düşünüyoruz.” dedi. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alacak

Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık