Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Sağlık İl Sağlık Müdürlüğü artan vakalarla ilgili ne dedi?

İl Sağlık Müdürlüğü artan vakalarla ilgili ne dedi?

Son günlerde artış gösteren Covid-19 vakaları ile ilgili açıklama yapan Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, filyasyon ekiplerinin yarı yarıya azaltıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2020 Cumartesi 23:57
İl Sağlık Müdürlüğü artan vakalarla ilgili ne dedi?

Yapılan açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında yayınlanan ‘Şanlıurfa’daki Vakaların Artış Sebebiyle İlgili İlginç İddia!’ başlıklı haberle ilgili olarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.  Mart ayından itibaren ülkemizde ve dolayısıyla ilimizde görülmeye başlayan Coronavirus (Covid-19) hastalığının yayılmasına engel olmak amacıyla koruma ve kontrol önlemleri Sağlık Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda yapılmaktadır. Bu mücadelenin önemli bir kısmını pozitif vakaların filyasyon işlemleri oluşturmaktadır. Saha filyasyon ekipleri tarafından yapılan işlemler, Sağlık Bakanlığımızın bilgi sistemleriyle elektronik olarak yakından takip edilebilmekte ve özellikle temaslılara ulaşma oranları ve süreleri izlenmektedir. İlk günden itibaren tüm ilçelerimizin ihtiyacına göre planlama yapılarak filyasyon ekipleri oluşturulmuş ve ihtiyaç durumuna göre ekip sayısında revizyonlara gidilmiştir.” denildi.

Filyasyon ekiplerinin azaltılmadığı belirtilen açıklamanın devamında ise, şunlar kaydedildi:

“Eyyübiye ilçemizde 21, Haliliye ilçemizde 23 ve Karaköprü ilçemizde 15 olmak üzere, ilimiz genelinde toplam 182 ekip ile yürütülen aktif filyasyon işlemleri sonucunda, filyasyon oranı yüzde 100’lerde seyretmekte olup, söz konusu haberde geçen filyasyon ekiplerinin yarı yarıya azaltıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.  Kontrollü sosyal hayata geçişin başladığı dönemde, halkımızın da desteğiyle ‘Maske, mesafe ve hijyen’ konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi ile bu dönemin de üstesinden gelinecektir. İlimiz sağlık camiası, Coronavirus salgınıyla gerekli mücadeleyi vermeye dün olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir.” (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık