Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Güncel Cumhurbaşkanı Coronavirus ile ilgili yeni tedbirleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Coronavirus ile ilgili yeni tedbirleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 yaş altındakilerin sokağa çıkmasının ve 30 büyük şehire giriş-çıkışların yasaklandığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2020 Cuma 21:03
Cumhurbaşkanı Coronavirus ile ilgili yeni tedbirleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: "Türkiye'deki Covid-19 hastalarının veya bunlara hastalığı bulaştıranların önemli bölgelerinde Avrupa, ABD seyahati olması düşündürücüdür. Hastalığın teşhisinde ve vaka sayısı arttıktan sonra da tedavisinde yetersiz kaldıkları çok açıktır. Türkiye en başından itibaren tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir. Ülke genelinde vaka tespitini ve tedavisini oldukça başarılı şekilde yürüttük." dedi.

Dünyayı kasıp kavuran salgınla mücadelede Türkiye'nin iyi bir noktada olduğunu söyleyen Erdoğan, "Ülkemizde 20 bin 921 hasta, 425 ölüm nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebileceğimiz ülkelerin tamamından iyi bir yerdedir." ifadelerini kullandı.   

"30 büyük şehir ve akciğer hastalığı fazla görünen şehirlerimize araç girişini kapatıyoruz"

Bilim Kurulu tarafından tedbirler belirlenerek tavsiye olarak hükümete iletildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimizden beklentimiz her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. Genel olarak halkımızın kurallara uygulaması konusunda hassasiyet gösterdiğini biliyor ve herkese şükranlarımı sunuyorum. Sayıca az da olsa sosyal izolasyon, sosyal mesafe, temizlik gibi genel kurallara uymayanları görüyoruz. Gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları aşamalı bir şekilde zorunlu hale dönüştürmemiz gerekiyor. Bu gece yarısı itibarıyla yeni attığımız adımlara yenilerini ekliyoruz. Bu gece itibarıyla ülkemizin 30 büyük şehir ve akciğer hastalığı fazla görünen şehirlerimize araç girişini kapatıyoruz. Lojistik araçlar dışında giriş çıkış yapılamayacaktır." şeklinde konuştu.

"Sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getiriyoruz"

20 yaş altı için sokağa çıkma yasağının alındığını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların bu şehirlerden transit geçişlerine devam edecektir. İl pandemik kurulları bu tedbirleri daha da genişletebilecektir. İlk etapta araç giriş çıkış yasağını 15 gün süreyle uygulayacağız, gerektiğinde süreyi uzatacağız.

Toplu alanlarda maske takılması zorunluluğu geldi

Sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getiriyoruz. Gece yarısından itibaren gençler de 65 yaş üstü gibi sokağa çıkmayacaklardır. Dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız için de yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği işyerlerinde benzer tedbirler alınacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehirlerimizde tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken ilave tedbirler yarından itibaren il pandemi ve il hıfzçıssıha kurulundan alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturulacak şekilde asla bir arada bulunulmayacaktır. İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere adli ve cezai işlemler uygulanacaktır." şeklinde konuştu.

1 milyar 61 milyon TL yardım toplandı  

Dayanışma Kampanyası ile toplanan rakamı da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimize güveniyorum. Kampanyanın üçüncü gününde SMS hariç yaklaşık 304 bin kişi ve kuruluşumuz 1 milyar 61 milyonluk yardım yaparak kardeşliğimizin gücünü göstermiştir. Yardım kampanyamıza katılarak dayanışmayı ortaya koyan tüm vatandaşlarımıza ve kurumlarımıza teşekkürlerimi  sunuyorum. Kurtuluş Savaşı başlarken Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tekalifi Milliye diye 10 maddelik emir yayınlamıştır.  Burada savaşta ihtiyaç duyulan hemen her malzemenin belirli bir oranı talep edilmiştir. Milletimiz bu dayanışma çağrısına gönüllülükle iştirak ederek kendisinin ve evlatlarının geleceği için varını yoğunu vermekten çekinmemiştir." dedi.

Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesine Coronavirus'ten hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu'nun adının verileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Salgın sürecinde en büyük yükü omuzlayan sağlık çalışanlarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Doktorundan hemşiresine, temizlik görevlisine kadar tüm sağlık çalışanlarımıza gösterdiği fedakarlığı milletimiz unutmayacaktır. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu hocamızın adını Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanemize verileceğini ve bir şehir hastanesi olarak anılacaktır." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Siverek'te dumandan zehirlenen hayvanlar telef oldu

Siverek'te dumandan zehirlenen hayvanlar telef oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık