Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Asayiş 3 aydır kapalı olan türbeler ziyaretçilere açıldı

3 aydır kapalı olan türbeler ziyaretçilere açıldı

Şanlıurfa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Coronavirus tedbirleri kapsamında geçici olarak ziyarete kapatılan türbeler ve makamların, kurallara riayet edilmesi şartıyla yeniden ziyaretçilere açılması kararı aldı.

Giriş Tarihi: 7 Temmuz 2020 Salı 17:13
3 aydır kapalı olan türbeler ziyaretçilere açıldı

Coronavirus tedbirleri kapsamında; 8 Nisan 2020 tarih ve 15 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile tüm türbe ve makamlar geçici olarak ziyaretçi girişine kapatılmıştı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararında, “Kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelede alınması gereken tedbirler, her bir işkolu ya da faaliyet alanına göre belirlendiğinden; 6 Temmuz 2020 tarihinde olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, geçici olarak ziyarete kapatılan türbe ve makamların 7 Temmuz 2020 tarihinden itibaren yeniden ziyarete açılması ile Covid-19 testi pozitif tespit edildiğinden 14 gün süreyle evde izolasyonu amacıyla karantina tedbiri kararı alınan/sonlandırılan yerlerle ilgili olarak aşağıdaki kararları almıştır.” ifadeleri kullanıldı.

 Türbe ve makamlarda alınan tedbirler şöyle sıralandı

-Türbe ve makamlara girecek ziyaretçilerin sosyal mesafe kuralına uyması, maske takması, dezenfektan kullanması, galoş giymesi ve vücut ısısının ölçülmeleri sağlanacaktır. 

- Türbe ve makamların içeresi sürekli havalandırılarak, düzenli bir şekilde dezenfekte edilmesi sağlanacaktır.
-  Makam içerisinde ziyaret amaçlı en fazla 3 dakika kalınacaktır.
-  Makam içerisinde namaz kılınmayacaktır. Namaz kılmak için mevcut camii kullanılacaktır.
-  Makamın dışında bekleyen ziyaretçilerin aralarına 1.80 cm sosyal mesafe yerleri işaretlenerek bekletilecektir.  
-  Hazreti Eyyüp (aleyhisselam) Sabır Makamı için aynı anda en fazla bir kişi; Hazreti İbrahim’in (aleyhisselam) doğduğu makamın erkek bölümüne en fazla bir kişi; bayan bölümüne ise aynı anda en fazla 5 kişi; Hazreti İbrahim’in (aleyhi selam) ateşe atıldığı makamın erkek bölümüne aynı anda en fazla 2  kişi; bayan bölümüne ise en fazla 4 kişi ziyaret için girebilecektir. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da aracın çarptığı yaya hayatını kaybetti

Şanlıurfa'da aracın çarptığı yaya hayatını kaybetti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık