Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Asayiş 18 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri için genelge yayımlandı

18 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri için genelge yayımlandı

İçişleri Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, 18 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması devam ederken, 18-20 yaş aralığındaki gençler için yürürlükte olan kısıtlamanın kaldırıldığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2020 Cuma 09:59
18 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri için genelge yayımlandı

Salgın tehlikesinin hala tüm dünyada risk oluşturabilecek düzeyde olduğu hatırlatılan genelgede, maske takmanın, sosyal mesafeye riayet etmenin önemine vurgu yapıldı.

Yeni yayımlanan genelgede yer alan detaylar şöyle:

"Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımız arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen gençlerden 31.12.2002 tarihinden önce doğmuş olanlar (18-20 yaş arasındaki gençler) için sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı.

Daha önce yayımlanan genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocuklar ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek.

65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar için; 31 Mayıs 2020 Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, 0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler için; 3 Haziran 2020 Çarşamba ve 5 Haziran 2020 Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

Söz konusu sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Coronavirus'ten 132 kişi vefat etti

Coronavirus'ten 132 kişi vefat etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık