08.02.2018http://www.siverekgenclik.com15.04.2101815.04.21018
Siverek Haberleri I Siverek Haber
http://www.siverekgenclik.com
Son Dakika
Şanlıurfa merkezli deprem Siverek'te hissedildi MHP'nin Şanlıurfa aday listesi belli oldu Halfeti de Jandarma karakolunu saldırı: 2 yaralı Siverek'te sağanak yağış su baskınlarına neden oldu Viranşehir'de Feci Kaza: 4 ölü, 3 yaralı Siverek'te yıldırım düştü: 1 ölü, 1 yaralı Siverek’te trafik kazası: 5 yaralı Siverek'te merkezi ezan uygulaması kalktı Ak Parti aday adaylığı başvuruları uzatıldı Çekirge istilasına uğrayan köyde ilaçlama çalışması yapıldı
En az devamsızlık yapan öğrenciler çeyrek altınla ödüllendirildi
En az devamsızlık yapan öğrenciler çeyrek altınla ödüllendirildi
 
HÜDA PAR Genel Başkanlığına Mehmet Yavuz getirildi
HÜDA PAR Genel Başkanlığına Mehmet Yavuz getirildi
 
HÜDA PAR'dan 24 Haziran seçimleri için sürpriz hamle
HÜDA PAR'dan 24 Haziran seçimleri için sürpriz hamle
 
HÜDA PAR Şanıurfa Milletvekili aday listesi
HÜDA PAR Şanıurfa Milletvekili aday listesi
TERKEDİLMİŞ BİR SÜNNET: İTİKÂF
 

TERKEDİLMİŞ BİR SÜNNET: İTİKÂF

Siverek İkra Eğitim Gönüllüsü Melle Nihat Çam Hoca'nın, peygamber efendimizin sünnetlerinden olan zamanla unutulan İtikaf sünneti konulu yazısı.

1 Ağustos 2012 Çarşamba 11:54
Yazdır

İtikâf bir mescitte Allahın rızasını kazanmak için belli adap içerisinde bir müddet kalmaktır. Sünnet olan İtikâf Ramazanın son on gününde yapılandır.

Peygamber efendimiz Medine’ye hicretinden sonra her yıl ramazanın son on gününde itikâfa çekilir bütün geceyi ve gündüzü ibadet ile ihya ederdi.İtikâf ile ilgili olarak rabbimiz(c.c):Mescitlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın bunlar Allahın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın, Allah kendisinden sakınsınlar diye ayetlerini böyle açıklar(Bakara 187). İtikafa girecek yerin mescit olması gerektiğini belirtmiştir. Kadınlar evlerinin bir odasını mescit haline getirerek itikâfa girebilirler.

Hz. Aişe annemiz: Ramazanın son on günü Peygamber efendimizin (s.a.v) itikafa girdiğini, ibadet ile meşgul olduğunu, ailesini namaz için uyandırdığını ve hanımlarından uzak kaldığını belirtmiştir.

Peygamber efendimize hizmet etme şerefine nail olan Enes B.Malik’ten rivayet edilen hadiste peygamberimizin itikâf ile ilgili olarak şöyle buyurmuştur:’’Resulallah(s.a.v) ramazanın son on gününde itikâfa girerdi fakat bir sene seferde olduğu için itikâfa giremedi ertesi sene yirmi gün itikâfa girdi.

İtikâf sadece peygamberimizin ümmetine has bir ibadet değildir. Bir ayette rabbimiz(c.c): Hani biz beyti insanlar için sevap kazanma yeri ve emin bir mahal yapmıştık sizde İbrahim’in makamından bir namazgâh edinin. İbrahim’e ve İsmail’e tavaf edenler, itikâfa girenler, rükû ve secde edenler için evimi (Kabe’yi) temizleyin diye emretmiştik (Bakara 125)

İtikâf sünneti bize dünya hayatının manasını ve ahiret hayatının önemi üzerinde tefekkür etmeyi ve ibret alma imkanı sağlar. Mümin bir şahsiyet itikâfta kaldığı süre zarfında nefis muhasebesi yapar ve ben kimim, nerden geldim ve nereye gidiyorum gibi sorularla kendini hesaba çeker.

İtikâfa giren kimse dünya meşgalelerinden uzaklaşır kendini tamamen Allah(c.c)’ye verir. Vaktini zikir, taat ve ibadet ile kuran okuyarak geçirir

Şu dünya hayatında şeytan ve nefsimiz binlerce yol deneyerek bizi Allaha karşı sorumluluklarımızı yerine getirmekten alıkoymaya çalışmaktadır.

Bu şeytani çağrılara karşı ciddi bir direniş göstermezsek(Allah korusun) ayağımız kayabilir, farkında olmadan yoldan çıkabiliriz. Bu nedenle bizi Allahın rızasını elde etmekten alıkoymaya çalışan şeytan ve nefsimize karşı koyabilmek için ciddi bir manevi donanıma ve güçlü bir şahsiyete sahip olmamız gerekir.

İtikâf bize şeytanın çağrılarına direnme gücü kazandıran, şer odakları ile olan mücadelemizde galip gelmemizi sağlayan önemli bir unsurdur.

İşte bizler her Ramazan ayının son 10 gününde itikafa girme suretiyle bir tevhit geleneği olan Hz. Peygamber(s.a.v) efendimizin sünnetini ihya etmeliyiz.

Hz. Ali’den rivayet edilen bir hadiste: Kim benden sonra terkedilmiş bir sünnetimi ihya ederse beni seviyor demektir, beni sevende benimle beraber olur.

Başka bir hadisi şerifte ise: ’’Kim benim terkedilmiş bir sünnetimi ihya ederse ona yüz şehit sevabı verilir’’ buyrulmuştur.

Ramazan ayı sadece oruç ayı değildir. Oruçla beraber pek çok ziyneti kuşanmış bir aydır. İtikâf başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azat olan bu mübarek ayın en önemli ziynetlerinden biridir.

İslam büyüklerinden meşhur ata B.Rebah derki: İtikâfa giren kimse büyük bir zatın kapısında oturup, ‘’İhtiyacımı almadıkça buradan ayrılmam’’ diyen bir ihtiyaç sahibine benzer.

Ramazanın son on günü içerisinde itikâfın sünneti müekkede olmasının hikmeti, kadir gecesini ihya etmektir. Çünkü kadir gecesi Kuran’ın tabiri ile bin aydan daha hayırlıdır. İtikâfa giren bir Mümin bu arınma ayının son günlerinde tabiri caiz ise beraatını almak için gayret sarf eder.

Son olarak buradan memur, işçi ve tüm esnaf kardeşlerimize çağrımız şu’dur ki: Amirlerinizden ve işverenlerinizden yıllık izin isteyerek itikâfa girme suretiyle bu manevi atmosfere, ruhi temizliğe ve günahlardan arınmaya koşun

www.siverekgenclik.com

Anahtar Kelimeler: siverek, ikra, eğitim, gönüllüsü, melle, nihat
Bu haber toplam 3151 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Siverek'e gereken hizmetler yapılıyor mu ?
Evet
Hayır
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1971 İstanbul'da sokağa çıkma yasağı kondu. 25 bin asker ve polis kentte arama yaptı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Mobil Sitemiz yayında. http://www.siverekgenclik.com/mobil/
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmek şartıyla kopyalanabilir
Webmaster: Deniz Uğurlu Yönetici: Ramazan Benzer
Sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Siverek Gençlik Sitesi haber yorum ve içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan Sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur