08.02.201807.09.201815.04.2101815.04.2018
Siverek Haberleri I Siverek Haber
https://www.youtube.com/user/siverekgenclikhaber
Son Dakika
AK Parti İlçe Başkanlığına Nedim Lale getirildi Siverek’te MHP’nin adayı Fatih Bucak oldu Siverek FM Radyosu Kuruluyor Üzerine yıldırım düşen şahıs hayatını kaybetti Ak Parti aday adaylarında son durum Siverek'e şehit ateşi düştü Otomobil ile motosiklet çarpıştı: 2 yaralı Emekli memur eşini öldürerek intihar etti Siverek'te elektrik akımına kapılan şahıs hayatını kaybetti Üzerine selektör düşen vatandaş hayatını kaybetti
Siverek ve Şanlıurfa'da işten çıkarılan işçiler eylem yaptı
Siverek ve Şanlıurfa'da işten çıkarılan işçiler eylem yaptı
 
Simya Koleji kardeş okul projesini hayata geçirdi
Simya Koleji kardeş okul projesini hayata geçirdi
 
Siverek'te içme su fiyatlarında indirim
Siverek'te içme su fiyatlarında indirim
 
Siverek'te trafik kazası ucuz atlatıldı
Siverek'te trafik kazası ucuz atlatıldı
Taşımalı eğitim ve öğretmen açığı sorunu devam ediyor
 

Taşımalı eğitim ve öğretmen açığı sorunu devam ediyor

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, kentin mevcut eğitim sorunlarından taşımalı eğitim ve öğretmen açığının devam ettiğini söyledi.

23 Ekim 2018 Salı 15:50
Yazdır

Türkiye'de birçok ilde uygulanan taşımalı eğitim konusunda problemler devam ediyor. Taşımalı eğitimin çok yoğun olarak uygulandığı illerin başında gelen Şanlıurfa'da yaklaşık 100 bin öğrencinin taşımalı eğitim gördüğü ifade edilirken, yaşanan öğretmen açığı da halen giderilmedi.

Taşımalı eğitim sisteminin öğrenci ve velileri ciddi anlamda mağdur ettiğini belirten Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Şanlıurfa’da yaklaşık 100 bin öğrencinin taşımalı eğitim gördüğünü ifade etti.

Yaklaşık 2 yıldır taşımalı eğitim sayısında bir değişikliğin olmadığını söyleyen Coşkun, “Taşımalı eğitim sorunumuzda değişen bir şey yok, yaklaşık 100 bine yakın öğrencimiz hâlâ taşınmakta. Gönül ister ki bu taşımalı eğitim kaldırılsın ama bunun için de okulların çoğaltılması gerekiyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2 yıldır böyle bir çalışması mevcut ama bir çözüm bulunamadı. Belirttiğimiz rakamlar da bunu gösteriyor çünkü kaç yıldır rakamlarda bir azalma yok. Şanlıurfa’nın eğitim sorunu, sorunların başında geliyor. Temennimiz bu sorunun kökten kalkması. Mümkün mertebe bunu azaltmak gerekiyor.” dedi.

“Şanlıurfa’nın en önemli sıkıntılarından bir taşımalı eğitim”

Taşımalı eğitimin öğrencideki başarıyı ve çabayı olumsuz etkilediğini ifade eden Coşkun, “Taşımalı eğitimin, eğitime ciddi anlamda zararı oluyor. On yıllardır sürekli bu sorun devam ediyor. Düşünün kendi çocuğunuz sabah okula gidip geliyor. Ama taşımalı eğitim öğrencileri bazen yarım saat bazen de bir saat yol gidiyor. Dolayısıyla bu da eğitim ve öğretimi olumsuz yönde etkiliyor. Şanlıurfa’nın en büyük sıkıntılarından biri de budur.” ifadelerini kullandı.

“Şanlıurfa’nın yaklaşık 7 bin 500 öğretmen açığı var”

Şanlıurfa’nın eğitimdeki bir diğer sorununun öğretmen açığı olduğunu sözlerine ekleyen Coşkun, yaklaşık 7 bin 500 öğretmen açığının olduğunu söyledi

Coşkun, “Şanlıurfa’nın yaklaşık 7 bin 500 öğretmen açığı var. Özellikle Şanlıurfa’ya atanmış olup hala güvenlik soruşturması bitmeyen, görevlerine daha başlamamış öğretmenler var. Dolayısıyla bir ilin eğitiminin lokomotifi, olmazsa olmazı öğretmendir. Öğretmen açığı kapatılmadığı müddetçe eğitimdeki kaliteyi yakalayamayız. Ücretli öğretmenlikle bu sorun halledilmeye çalışılıyor. Bizim de temennimiz her sınıfın mutlaka bir öğretmeni olmalıdır. 7 bin 500 öğretmen açığı az bir sayı değildir Şanlıurfa’daki öğretmen sayısının yaklaşık yüzde 30’una tekabül ediyor. Bu açık bir an önce giderilmelidir. Bunun çözümü de vardır çünkü ataması yapılmayan yaklaşık 500 bin öğretmenimiz mevcuttur.” şeklinde konuştu.

(Hüseyin Sayhar-İLKHA)

Anahtar Kelimeler: eğitim, bir, sen, şanlıurfa, şube, başkanı
Bu haber toplam 1068 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Ak parti aday adayları içerisinde belediye başkan adayı kim olsun ?
Ali Gülcan
Ayhan Timurtaş
Celal Akıl
Ferhat Özağaçhanlı
Fikret Aslanparçası
Güney Yaman
Hasan İzol
Kadri Demir
Mahmut Bahcivan
Mehmet Ali Göngen
Mehmet Sabri Bucak
Mehmet Ülgen
Nusret Tüysüz
Recep Küçükçay
Sabri Şenbayram
Şeyhmus Aydın
Umut Abdulkerim Ocak
Yılmaz Çetiner
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1940 Tüm Türkiye'de hava saldırılarına karşı karartma uygulamasına başlandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Mobil Sitemiz yayında. http://www.siverekgenclik.com/mobil/
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmek şartıyla kopyalanabilir
Webmaster: Deniz Uğurlu Yönetici: Ramazan Benzer
Sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Siverek Gençlik Sitesi haber yorum ve içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan Sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur