Ana Sayfa Gündem Mahalleyi çekirgeler istila etti

Mahalleyi çekirgeler istila etti

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde çekirgelerin istilası ile karşı karşıya kalan mahalle sakinleri yardım bekliyor.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2019 Cuma 18:34
Mahalleyi çekirgeler istila etti

 

Siverek’te, çekirgelerin istilası ile karşı karşıya kalan mahalle sakinleri kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

İlçeye 40 kilometre uzaklıkta bulunan Güldoğuru (Geboz) Mahallesi’nde her tarafı saran çekirgeler mahalle sakinlerini mağdur ediyor.

Son 2 yıldır çekirgelerin istilasına uğradıklarını belirten mahalle sakinleri kendi çabalarıyla çekirgelerle mücadelenin imkânsız olduğunu savunarak yetkililerin bir an önce soruna el atmasını bekliyor.

İlke Haber Ajansı’na açıklama yapan mahalle sakinlerinden Tahsin Aycan, “ Çekirgeler mahallemizi istila etti. Son 2 yıldır çekirgelerle mücadele ediyoruz. Bir ordu gibi önlerine ne gelirse zarar veriyorlar. Düşünün taşın üzerindeki yosunu bile yiyorlar. Geçen sene baya çekirgelerle mücadele ettik. Siverek, Şanlıurfa ve Diyarbakır’daki Tarım Müdürlüğü’nden ekipler gelerek incelemeler yaptılar. Bu sene ise çekirgeler 2 katına çıktı. Konu ile ilgili kaymakamlık ve tarım ilçe müdürlüğüne dilekçe verdim telefonla da il tarım müdürlüğüne ulaştım. Bize çekirgelerle kendiniz mücadele edin denildi. Bize 5 sırt pompası ve 10 kutu ilaç verdiler. Bizde mahalledeki arkadaşlarla birlikte ilaçlama yaptık.” diye konuştu.

Çekirge ile mücadelenin kendi çabaları ile imkânsız olduğunu savunan Aycan, “ Mahallemizde bahçe ve tarlalarımız pek yoktur. Bizim geçim kaynağımız hayvancılıktır. Çekirgeler hayvanlarımızın beslendiği otlara zarar veriyorlar. Bu şekilde giderse köydeki otların hepsi bitecek. Yetkilerden ricamız bu sorunumuza bir el atsınlar” dedi.

Çekirgelerin çevre mahallelerde de etkili olduğu öğrenildi.

www.siverekgenclik.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Saman yüklü kamyonun devrilmesi güvenlik kameralarına yansıdı

Saman yüklü kamyonun devrilmesi güvenlik kameralarına yansıdı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık