Ana Sayfa KÜRTÇE VE ZAZACA DERSLER BAŞLADI

KÜRTÇE VE ZAZACA DERSLER BAŞLADI

Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü`nde ilk Kürtçe ve Zazaca Yükseklisans eğitimleri başladı.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2012 Salı 14:53
KÜRTÇE VE ZAZACA DERSLER BAŞLADI

BİNGÖL - Kürtçe ve Zazaca öğretmeni yetiştirmek için kolları sıvayan Bingöl Üniversitesi Zazaca ve Kürt Dili Edebiyatı Yükseklisans programlarına 50`şer tezsiz 20`şer de tezli kontenjan açmıştı. 

Bingöl Üniversitesinde ders başı yapan öğrencilerin heyecanlı oldukları görüldü. 
Zazaca - Kürtçe çeviri derslerini veren Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kırkız, öğrencilerin zorunlu bir mazeretleri olmadığı müddetçe derslerden geri kalmadıklarını söyledi. 

Kürtçe eğitimin yıllar önce hayal bile edilemediğinin altını çizen Kırkız şöyle konuştu, "Bu hayal şimdi gerçekleşti. Açılan programlar büyük ilgi gördü. Sanki bir susuzluk vardı, herkes susamış bekliyor gibiydi. Bunun en önemli göstergesi açılan programa yapılan binlerce başvuruydu. Ancak bu programlar açıldığında kimilerinde bir endişe uyandı. Bizce korkulacak bir durum yok." 

Öğrenciler ise derslerin yeterli olduğu kanaatinde. Kısa sürede sıcak ortamı yakalayan öğrenciler, ders dışında da pratik yaparak dillerini geliştiriyor. 

Seçmeli Ders Kavramı Yersiz
Üniversitenin çalışmasını güzel bulduklarını ancak hükümet noktasında yeterli görmediklerini söyleyen Zaza Dili Edebiyatı Yükseklisans öğrencisi gazeteci yazar İbrahim Dağılma, "Öncelikle seçmeli ders kavramı yersiz bir kavramdır. Bu dili bize veren Allah`tır. Dilin seçilme tercihini başkalarına bırakmak yanlış bir olgudur. Ama bununla beraber yıllardan beridir süre gelen bir politikadan hareketle bu uygulamanın daha da güzelleştirmek mümkündür. Şuan gördüğümüz dersler yeterli. Günlerimiz dolu geçiyor. Ayrıca atanma sorunu ortaya çıktı" dedi. 

Öğrenciler: Formasyon Mağduriyeti Giderilsin
Programı isteyerek ve severek kabul ettiklerini belirten öğrenciler , "Formasyon alabiliriz düşüncesiyle bölümü tercih etmiştik. Ancak şimdilerde formasyon verilemeyeceği yönünde bilgiler var. Bu nedenle bir mağduriyet oluştu. Bu konuda yetkili organların Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere devreye girerek sorunu çözmesini istiyoruz" dediler. 

Tezsiz programlar haftada 3 gün tezli programda öğrenim gören öğrenciler ise haftada 2 gün ders görüyor. Zazaca Dili Edebiyatı programında Osmanlıca Alfabe ve Metinler, Çağdaş Zazaca Edebiyatı, Farsça Alfabe ve Metinler, Zazaca - Kürtçe çeviri, Zazaca Kompozisyon, Zazaca Edebi Metinler, Zazaca Dil Bilgisi ile Türkçe - Zazaca Çeviri eğitimleri veriliyor. 

Kürt Dili Edebiyatı programında Osmanlıca Alfabe ve Metinler, Çağdaş Kürt Edebiyatı, Farsça Gramer ve Metinler, Kürtçe Kompozisyon, Kürtçe Klasik Metinler, Zazaca Edebi Metinler, Kürtçe Dil Bilgisi ile Türkçe - Kürtçe Çeviri eğitimleri veriliyor. (Nihat Kanat-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık