Ana Sayfa KÜRTÇE DİPLOMA PRESTİJ SAĞLAYACAK

KÜRTÇE DİPLOMA PRESTİJ SAĞLAYACAK

Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Başkanı Prof. Kadri Yıldırım "Kürtçe seçmeli derse anadilde eğitim eklenirse önümüzdeki 30-40 yıl içerisinde mezun olan herkes iş bulacak" diye konuştu.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2012 Salı 17:53
KÜRTÇE DİPLOMA PRESTİJ SAĞLAYACAK

Mardin Artuklu Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda seçmeli olarak verileceği açıklanan Kürtçe için ders verecek yüksek lisans tezsiz bin öğretmen yetiştirmek için çalışmalara başladı.

TÜRK VE ARAPLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Prof. Yıldırım, Kürtçe diplomanın Türkiye'de önem kazandığına dikkat çekti. Türkiye'de mevcut şartlarda Kürtçe eğitim ile ilgili altyapının olmadığını vurgulayan Yıldırım, Kürtçe diplomanın ileride 'para edeceği'ni belirterek şunları söyledi:

"Yasal değişiklik yapılıp anadilde eğitim uygulanırsa Kürtçe diploma, Kürtçe sertifika, Kürtçe bilen kişiye maddi ve manevi olarak büyük bir prestij sağlayacak. Önümüzdeki 30-40 yıl boyunca üniversitelerden mezun olan herkes iş bulacak. Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okuyan öğrencilerimizin çoğu Kürt kökenli. Bizim sadece Kürtler'e değil Türk, Arap, Süryani ve diğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese kapımızı açtık. Özellikle Kürt kökenlilerin dışındakiler de tercih ederse seviyelerine göre programlar geliştirip onlara pozitif ayrımcılık tanıyacağız" (AHP)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık