08.02.201807.09.201815.04.2101815.04.21018
Siverek Haberleri I Siverek Haber
Son Dakika
İbrahim Ayhan' ın cenazesinde gerginlik İbrahim Ayhan'ın cenaze töreni bugün yapılacak Silahını temizlerken eşini vurdu İbrahim Ayhan hayatını kaybetti Gazeteci Şükrü Dolaş kalp krizi geçirdi Şeyh Mustafa Çilenti son yolculuğuna uğurlandı Şeyh Mustafa Çilenti trafik kazasında hayatını kaybetti Fren yerine gaza basan sürücü 2 metreden aşağı düştü Siverek'te iki aile arasında kavga: 1 ölü, 2 yaralı Siverek'te okulda hırsızlık
İbrahim Ayhan' ın cenazesinde gerginlik
İbrahim Ayhan' ın cenazesinde gerginlik
 
İbrahim Ayhan'ın cenaze töreni bugün yapılacak
İbrahim Ayhan'ın cenaze töreni bugün yapılacak
 
Başkan Yılmaz Takoran festivali ile ilgili STK'larla görüştü
Başkan Yılmaz Takoran festivali ile ilgili STK'larla görüştü
 
Camilerde para toplama, ısıtma ve soğutma sorunu
Camilerde para toplama, ısıtma ve soğutma sorunu
Halep’i Açlıktan, İnsanlığı Utançtan Kurtar
 

Halep’i Açlıktan, İnsanlığı Utançtan Kurtar

ŞANLIURFA- Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Cuma namazı çıkışında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları Halep’te katledilenler için gıyabi cenaze namazı kılarak basın açıklaması okudu.

16 Aralık 2016 Cuma 16:30
Yazdır

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, Cuma namazının ardından Siverek Ulu Camii bahçesinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Halep’te katledilen Müslümanların gıyabında cenaze namazı kılarak, Halep’teki katliamların bir an önce sona ermesi çağrısında bulundu.

Siverek Müftüsü Burhan Barut tarafından kılınan cenaze namazının ardından grup adına basın açıklamasını Eğitim Bir-Sen Siverek Temsilcisi Fikret Aslanparçası okudu.

“Halep’te can pazarı yaşanıyor”


Basın açıklamasına, Halep bizim tarihimiz. Halep bizim parçamız. Halep bizim yürek yangınımız diye başlayan Aslanparçası, “.Bugün Srebrenitsa'nın kaderini Halep yaşıyor. Halep’te insanlık can çekişiyor. Batı yine üç maymunu oynuyor. Bugün insanları, insanlığın ve bütün insani değerlerin katledildiği kentlerden biri Halep! Terörü konvansiyonel silaha dönüştüren devletlerin, bütün dünyadan yalıtarak katliam yaptığı Halep’te can pazarı yaşanıyor. Ve maalesef insanlık bu katliamı kanıksamış durumda. Dünyanın birçok ülkesinde yaşayanlar bu katliamları kendi surları arkasından, bir film izliyormuş gibi, seyrediyor”

“Ümmetin sessizliği canımızı acıtıyor”


Halep, insanlığın topyekûn öldüğü bir yerdir diyerek basın açıklamasına devam eden Aslanparçası, “Kim hangi bahanenin arkasına gizlenirse gizlensin hakikat budur. Bu yüzden Halep, aynı zamanda insanlığın imtihanıdır. Ama insanlık duyarsız, insanlık kayıtsız. En çok da ümmetin sessizliği canımızı acıtıyor. Surların arkasına sığınmış batılıların kahir ekseriyetinin duyarsızlığına Bosna’da, Çeçenistan’da, Afganistan’da, Irak’ta şahit olmuştuk Fakat ümmet kendinden uzak zannettiği olayın bizatihi ortasında olduğunu nasıl anlamaz? İçindeki yangını nasıl hissetmez? Nasıl susma korosuna katılır? Ölen biziz. Ezilen biziz. Toza dönüştürülerek köle edilmek, yok edilmek istenen biziz. İslam ümmeti, adım adım izlenen ve kendisini yok etmeyi hedefleyen stratejiyi neden görmez Neden? Yoksa bu köhne sistemin, bu çarpık düzenin kendisine dokunmayacağını mı zannediyor?

“Halep bir ahlak meselesidir”


Halep’te Her gün ölen yüzlerce insanın katledildiğini belirten Aslanparçası, “Her gün ölen yüzlerce insanın katledildiği istatistikî bir veri olmanın ötesine geçemediği bu bozuk dünya düzeninde, herkes bilmelidir ki bir gün, insanlığın sığınacak yeri kalmayacak. Çünkü bu çarpık ve bozuk düzen, propaganda araçları marifetiyle, bir avuç kapitalistin, birkaç emperyalist devletin çıkarı için şiddeti meşrulaştıracak söylemler üreterek devamlılığını sağlamaktadır. Ölen ve açlıktan kıvranan insanları küçük bir ayrıntıya indiren analistlere, stratejistlere bakınca insan başka ne düşünebilir ki? Bugün insanlık dramının merkezi Halep, aynı zamanda işte bu ve benzeri manzaralardan dolayı bir ahlak imtihanının da merkezidir. Evet… Halep bir ahlak meselesidir. Tıpkı Arakan, Filistin, Afganistan, Irak, Mısır gibi, evet, Halep, geç kalınmış olsa da ahlak isyanının başlangıç noktasıdır”

“İnsanlık Diplomasisi Başlatıyoruz”


Yukarıda ifade ettiğim gibi zalim düzenin devamı için terör bir aparat olarak kullanıldığının altını çizen Aslanparçası, “Biz biliyoruz ki, terör, özellikle İslam dünyasında yıkımın yaşanması için, bizzat emperyalist devletler tarafından desteklenmektedir. Suriye’ye bakın. İlk günden beri terör örgütleri etkin bir silah olarak kullanılmaktadır. Ve bunu hepimiz biliyoruz. Ne çare ki, sözün kar etmediği bir zamanda yaşıyoruz. Çünkü düzen öyle kurulmuş. Düzen güçlünün diline göre hükmünü icra ediyor maalesef. Biz yine de düzenin bu yalanını yüzlerine çarpıyoruz. Terörü üretenle, terörü temizleyeceğim diyen aynı ağız, diye haykırarak, Halep için ayağa kalktık. Biz biliyoruz ki, orada, o can pazarının yaşandığı mahşer yerinde, insanlık direniyor. Rusya, İran ve Suriye rejiminin ortaklaşa gerçekleştirdikleri katliama karşı da uluslararası düzeyde “insanlık diplomasisi” başlattığımızı buradan deklare ediyoruz”

“Halep’e bir vicdan köprüsü oluşturacağız”


Açıklamanın sonunda ise şu ifadelere yer verildi, “Çünkü dünyanın her yerinde vicdanlı insanlar olduğuna biliyoruz. Biz vicdanlara seslenerek, insanlığı harekete geçirebileceğimize inanıyoruz. Merhamet ihtiyacı adalet yoksunluğuna dayanır. Biz daha köklü çözümler üretilmesi gerektiğini, adil bir dünyanın vicdanları harekete geçirdiğimiz zaman mümkün olduğunu inanıyoruz. Yani tüm dünya üzerindeki Rachelleri,Malcom X’leri,Gandileri harekete geçirerek Halep’e bir vicdan köprüsü oluşturmak zorundayız.İnşallah bunu başaracağız.Bunun ilk adımı olarak da Halep’in acil ihtiyaçlarını karşılamak için ve Halep’i açlıktan, insanlığı utançtan kurtarmak için halkımızı Siverek STK’larınca başlatılan yardım kampanyalarına en üst düzeyde destek sağlamaya davet ediyoruz.Halep büyük bir hapishaneye, bir açlık kampına, bir işkence kampına dönüşmüş durumda.Bir taraftan bombalar yağıyor,bir tarafta açlık insanları vuruyor.Bir an önce insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor.Haleplilere gereken yardımı ulaştırma konusunda gerekeni yapacağız.Bu gece 81 ilden ‘Halep’e Yol Açın’ sloganıyla Cilvegözü sınır kapısı’na doğru araçlarla konvoy halinde ilerleyeceğiz.Yardım TIR’larımız ve araçlarımızla dünya kamuoyunu harekete geçirmeyi de amaçlıyoruz.Halep’e koridor mutlaka açılmalı,insani dram sona erdirilmelidir.Son söz olarak 'İnsanlığın ölmediğini herkese gösteriyoruz”


www.siverekgenclik.com

Anahtar Kelimeler: şanlıurfa, şanlıurfa’nın, siverek, ilçesinde, cuma, namazı
Bu haber toplam 1480 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
İnanın dincileri sevmem ama, bu tür organizeleri yüzünden onları seviyorum. çok samimiler. allah kabul etsin.
cafer TAMSES - 2016-12-16 16:44:17
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Siverek'te seçim sonuçlarında en başarılı hangi parti oldu
Ak Parti
CHP
HDP
HÜDA PAR
İYİ PARTİ
MHP
SAADET
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1979 Arjantin Devlet Başkanı Juan Peron'un eşi Eva Peron'un yaşam öyküsünü anlatan Evita müzikalinin prömiyeri, Broadway'de yapıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Mobil Sitemiz yayında. http://www.siverekgenclik.com/mobil/
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmek şartıyla kopyalanabilir
Webmaster: Deniz Uğurlu Yönetici: Ramazan Benzer
Sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Siverek Gençlik Sitesi haber yorum ve içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan Sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur