08.02.201807.09.201815.04.2101815.04.21018
Siverek Haberleri I Siverek Haber
Son Dakika
İbrahim Ayhan hayatını kaybetti Gazeteci Şükrü Dolaş kalp krizi geçirdi Şeyh Mustafa Çilenti trafik kazasında hayatını kaybetti Fren yerine gaza basan sürücü 2 metreden aşağı düştü Siverek'te iki aile arasında kavga: 1 ölü, 2 yaralı Siverek'te okulda hırsızlık Siverek'te trafik Kazası: 3 hafif yaralı Fırat Nehri 2 can daha aldı Siverekli pazarcıdan örnek davranış Siverek'te Küçükbaş hayvan yüklü TIR devrildi: 2 yaralı
Siverek'te Muharrem ayı ve aşure programı düzenlendi
Siverek'te Muharrem ayı ve aşure programı düzenlendi
 
İbrahim Ayhan hayatını kaybetti
İbrahim Ayhan hayatını kaybetti
 
Gazeteci Şükrü Dolaş taburcu oldu
Gazeteci Şükrü Dolaş taburcu oldu
 
Gazeteci Şükrü Dolaş kalp krizi geçirdi
Gazeteci Şükrü Dolaş kalp krizi geçirdi
GÜNEŞ: 'YANLIŞ YÖNTEMLE ÇÖZÜM OLMAZ'
 

GÜNEŞ: "YANLIŞ YÖNTEMLE ÇÖZÜM OLMAZ"

Çözüm sürecinde Hükümetin yöntem açısından çok hata yaptığını belirten hukukçu yazar Emin Güneş, çözümün PKK ile görüşmeye indirgenmesi ve Bölgenin etkili unsurlarının dikkate alınmamasını eleştirdi.

30 Temmuz 2015 Perşembe 12:36
Yazdır

Oslo'da gizli görüşmelerle başlayan, halka çok büyük umutlar vaadeden çözüm süreci son günlere yaşanan olaylarla neredeyse bitme noktasına geldi. Hükümetin iyi yönetemediği ileri sürülen süreçte PKK'nin hem siyasi hem de lojistik olarak güçlendiği belirtiliyor. Uzun süredir asker ve polise yönelik herhangi bir saldırının yaşanmadığı süreç, son günlerde asker ve polislere yönelik gerçekleştirilen saldırılarla bitme noktasına geldi.

Türkiye'nin gündemini meşgul eden çözüm sürecini İlke Haber Ajansına (İLKHA) değerlendiren hukukçu-Yazar Av. Emin Güneş, Hükümetin sorunun çözümü için sadece silahlı unsurları muhatap almasının yanlış olduğuna dikkat çekerek çözüm sürecindeki yöntemin yanlış olduğunu söyledi.

Türkiye’nin uzun yıllardır yaşanan ve adına ‘Kürt Sorunu’ denilen sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bize bu sorunun adı Kürt sorunu değil rejim sorunudur. Kürt sorunu deyince sanki Kürtler sorun oluşturuyormuş gibi algılanıyor. Hâlbuki bu sorun bir rejim sorunudur. Tıpkı başörtüsü sorunu gibi... Burada rejimin Kürtleri olduğu gibi tanımama, anadilini konuşturmama sonucunda Kürtlerden değil rejimden kaynaklı bir sorun var. Bu sorunu çözme noktasında da rejim yine baskı ve şiddetle çözme yolunu seçti. O yüzden biz diyoruz ki Kürt sorunu ve başörtüsü sorunu gibi sorunlar rejimin ürettiği suni sorunlardır ve çözümü çok kolaydır. İnsanların inançlarını özgürce yaşamasını sağlandığı zaman, herkesin kendi anadilinde eğitim görmesine fırsat tanındığı zaman, tüm insanların devlet karşısında eşit haklara sahip olması için düzenlemeler yapıldığı zaman sorun kendiliğinde çözülecektir.

Hükümet bu süreçte nerede ve nasıl yanlış yaptı?

Şimdi AK Parti hükümetinin sadece örgütü muhatap alması İslami bir çözüm değildi. Bir kere sorunun çözümüne yaklaşım hatalı. Bu bölgenin kanaat önderleri, medreseleri, alimleri ve partileri var bunlarla oturur konuşur haklarını teslim edersin. Süreçte Müslümanları, dindarları muhatap almadı. Beşir Atalay ben süreç ile ilgili görüşmeler yapacağım demişti. Evet, görüşmeler yaptı fakat tabela dernekleriyle görüşme yaptı. Bölgenin en etkili unsuru olan Peygamber Sevdalılarını muhatap almadı.

Sorunun çözümü için başlatılan süreç neden bu hale geldi?

Bu süreçte AK Parti hükümeti hiç beklenmediği kadar asker ve polisi frenledi. Her gün halka saldırılıyordu, karakolların önünde silahla geçiyorlar, yol kontrolleri yapıyorlar, mahkemeler kurmuşlar, vergi adı altında haraç topluyorlar falan... Bölgede PKK gibi düşünmeyen düşüncelerine ters dindar insanlar, Budistlerin insafına terk edilen Roningyalı Müslümanlar gibi PKK'nin insafına terk edildiler. Yolları kesildi hatta çapulcuların el ve ayaklarına kapanacak hale getirilecek kadar zillete düşürüldüler. Hükümet de tüm bunları biliyordu.

Şuan devlet tam onların istediği konuma geldi. Asker, polis, sokaktaki masum insanla ölecek. Gözaltılar başlayacak. Bunun bir tane kazananı olacak o da Amerika. Silahlar satılmaya devam edecek, petroller oraya akmaya başlayacak, dış politikada istediği üsleri açtıracak İncirlik gibi. IMF'den kurtulduk, dış bağımlılığımız azaldı dedik bir daha başa dönüyoruz. 30 yıldır devam eden terör süreci vardı birkaç yıl ara verildi daha sonra yavaş yavaş barış süreci bozulmaya başladı ve yine eski sürece dönülüyor. Çok büyük yanlışlıklar yapıldı. Hasta, tam ölmek üzere olan örgüte yeniden can verdiler. Örgüt tam silahı bırakmadan birçok hak verildi. Bundan sonra ise meydan okumalar devam edecektir.

Peki, bu saatten sonra çözüm süreci devam eder mi?

Çözüm sürecinin devam edeceğini düşünmüyorum. Bölgeye yine silah sevkiyatı yapılacak, bölge yine ajan kaynayacak batı yine ortalığı karıştıracak. Bir o tarafı bir bu tarafı birbirine düşürecektir. Eylemsel olarak silah bırakılmadığı müddetçe söylemler bir anlam ifade etmez. Bugün binlerce kişi gözaltına alınsa bile polis ve askere silah sıkılmazsa onun adı filli silah bırakma olur. Yoksa silah bırakma nedir ki? Silahını bir yere çatarsın sonra yine gidip alırsın. Örgüt silahları bırakır sonra tekrar gider silah satın alır bu zor değil ki. Yani fiilen silahlar susarsa, serhildan tehlikesi falan olmazsa, sokaklar bir daha karışmazsa hükümet de bu durumu görürse bir af ile gözaltındakileri bırakabilir. Sonra fiili olarak Hükümet de halkın teveccühünü kazanıp diğer partilerle anlaşıp yeni bir anayasa yaparak anadilin önündeki engelleri kaldırıp hatta HÜDA PAR'ın bir teklifi var Kürtçenin ikinci resmi dil olması bunu yaparsa bu iş kökünden çözülür ama bu memlekette bunu yaptırmazlar.

(Osman Gülebak, Mustafa Bikeç - İLKHA)

Anahtar Kelimeler: çözüm, sürecinde, hükümetin, yöntem, açısından, çok
Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Siverek'te seçim sonuçlarında en başarılı hangi parti oldu
Ak Parti
CHP
HDP
HÜDA PAR
İYİ PARTİ
MHP
SAADET
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1996 Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu'nun, evli erkeğin zinasına ayrıcalık tanıyan maddesini iptal etti.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Mobil Sitemiz yayında. http://www.siverekgenclik.com/mobil/
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmek şartıyla kopyalanabilir
Webmaster: Deniz Uğurlu Yönetici: Ramazan Benzer
Sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Siverek Gençlik Sitesi haber yorum ve içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan Sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur