08.02.201807.09.201815.04.2101815.04.21018
Siverek Haberleri I Siverek Haber
Son Dakika
İbrahim Ayhan' ın cenazesinde gerginlik İbrahim Ayhan'ın cenaze töreni bugün yapılacak Silahını temizlerken eşini vurdu İbrahim Ayhan hayatını kaybetti Gazeteci Şükrü Dolaş kalp krizi geçirdi Şeyh Mustafa Çilenti son yolculuğuna uğurlandı Şeyh Mustafa Çilenti trafik kazasında hayatını kaybetti Fren yerine gaza basan sürücü 2 metreden aşağı düştü Siverek'te iki aile arasında kavga: 1 ölü, 2 yaralı Siverek'te okulda hırsızlık
İbrahim Ayhan' ın cenazesinde gerginlik
İbrahim Ayhan' ın cenazesinde gerginlik
 
İbrahim Ayhan'ın cenaze töreni bugün yapılacak
İbrahim Ayhan'ın cenaze töreni bugün yapılacak
 
Başkan Yılmaz Takoran festivali ile ilgili STK'larla görüştü
Başkan Yılmaz Takoran festivali ile ilgili STK'larla görüştü
 
Camilerde para toplama, ısıtma ve soğutma sorunu
Camilerde para toplama, ısıtma ve soğutma sorunu
EĞİTİM DE KEMİKLEŞMİŞ SORUNUMUZ
 

EĞİTİM DE KEMİKLEŞMİŞ SORUNUMUZ

Siverek İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sefer Bayram'ın Siverek'teki eğitim sorunları ile ilgili tespitleri

16 Ağustos 2012 Perşembe 14:08
Yazdır

Genelde Türkiye’de özelde Siverek’te eğitim sistemimizde var olan sıkıntılar ve bu sıkıntılara paralel olarak eğimde yaşanılan başarısızlıklar herkesin malumudur. Doğurganlığın fazla olması genç nüfusun çoğalması buna paralel olarak derslik sıkıntısı, öğretmen yokluğu veya sirkülasyonu, eğitimde yaşanılan başarısızlıkların birer somut nedeni olarak sunulsa da eğitimciler nezdinde bunların bir başına geçerli sebepler olmadığı bilinmektedir. Eğitimde başarısızlıkların gizli sebeplerinden biride zamanında ve yerinde alınmayan makul kararların eğitimde kaliteyi kötü yönde etkilediği gerçeğidir.

Siverek’ te toplamda 70 bine yakın ilk, orta ve lise düzeyinde öğrenci bulunmaktadır. Bu nüfusun çokluğu hiçbir zaman bir küflet olarak değil, bolluk bereket olarak algılanmalıdır.

Bunlar bizim çocuklarımız. Dini dili ırkı fikri ve zikri ne olursa olsun onlar bu coğrafyada yaşayan insanlar. Onlara sahip çıkmak, hiç birini diğerinden ayırmadan hepsine aynı şefkatle yaklaşmak ve onları kucaklamak onlarla ilgilenmek insan olanın temel görevi olmalıdır.

Eğitime temel yaklaşımız bu olacakken son zamanlarda eğitime ideolojik, dinsel ve kişisel çıkarlarla donatılmış yaklaşımların insanlarımızda ötekileştirme duygusunu yarattığını ve eğitim kalitesini düşürdüğünü görmekteyiz. 2011- 2012 eğitim öğretim yılı itibariyle yaklaşık 500 öğrencisi olan Siverek İmama Hatip Lisesine iki okul hizmet vermektedir. Ayrıca Siverek İmam Hatip Lisesine 24 derslikli bir okulun daha tahsis edilmesi eğitime çözüm arayışlarımıza gölge düşürmektedir.

Oysa koca Siverek’te sadece iki düz liseyle eğitime hizmet verilmektedir. Düz liselerde kayıtlı olan öğrenci sayısı dört bini geçmiş bulunmaktadır. İmam hatip lisesinde sınıf başına düşen öğrenci sayısı 25 iken düz liselerde sınıf başına düşen öğrenci sayısı 100’ü aşmaktadır.

Ayrıca kapanan Siverek Yatılı Bölge İlköğretim Okulunun Harran Üniversitesine tahsis edilmesi bekleniyordu. Yerinde bir karardı. Bu durumda derslik sıkıntısı çeken Siverek Endüstri Meslek Lisesi’ ne kayıtlar daha rahat yapılacak ve orta öğretimde var olan derslik sıkıntısı bir nebze de olsa giderilecekti. Aynı zamanda mesleki eğitimini almış gençlerimizin sayısı artacaktı. Son dakikada bu uygulamanın da engellenmek istenmesi Siverek’e hizmet anlayışında küçük pürüzlerin ne kadar olumsuz etki oluşturduğunu göstermiştir.

Hal bu iken;

Yeni açılan 24 derslikli bir okulun düz liselere değil de Siverek İmam Hatip Lisesi İlköğretim bölümüne üçüncü okul olarak tahsis edilmesi ve Siverek Endüstri Meslek Lisesi’nin önünün tıkatılması Siverek’te eğitime bakış açımızı yeniden değerlendirmemiz gerektiği kanaatini bende oluşturmuştur. SAYGILARIMLA

Sefer ŞenBayram

www.siverekgenclik.com

Anahtar Kelimeler: siverek, ilçe, milli, eğitim, şube, müdürü
Bu haber toplam 2226 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bütün bu söylemlere karşı sefer beyin yapacağı en onurlu iş istifa edip ordan çıkmak ya da bir açıklama yapmak yoksa bu iddialar çok ciddidir.
ONUR - 2012-08-22 15:54:59
Mahmu bey sendikayi anlamiyorsunuz tamam. Peki hicbir meselede sesi solugu cikmayan sefer beyin bu meselede yaygara koparmasini anlayabiliyomusunuz
maruf - 2012-08-19 12:06:10
eğitimde kemikleşmiş sorunumuz siz ve sizin gibi timsah gözyaşlarının arkasına saklananlardır bence.siz sorumlu oldgunuz şube müdürlüğününün gerekliliklerini layıkıyla yerine getirdiginizi mi zannediyorsunuz! kendiniz bile inanmıyorsunuzdur yazdıklarınıza.güzelim siveregimize ne kadar faydalı oldum,ne kadar şeffaf ve görevimi hakkıyla yaptım gibi konularda özeleştiri yapıp onuda yazmanız dilegiyle
haydar bayram - 2012-08-19 01:25:12
Tüm Yorumlarları oku
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Siverek'te seçim sonuçlarında en başarılı hangi parti oldu
Ak Parti
CHP
HDP
HÜDA PAR
İYİ PARTİ
MHP
SAADET
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1940 II. Dünya Savaşı içinde 129 İngiliz bombardıman uçağı Berlin'deki endüstriyel hedefleri bombaladı, ama sis sebebiyle bombaların 6sı dışında hepsi boşa gitti.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Mobil Sitemiz yayında. http://www.siverekgenclik.com/mobil/
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmek şartıyla kopyalanabilir
Webmaster: Deniz Uğurlu Yönetici: Ramazan Benzer
Sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Siverek Gençlik Sitesi haber yorum ve içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan Sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur