08.02.201807.09.201815.04.2101815.04.2018
Siverek Haberleri I Siverek Haber
https://www.youtube.com/user/siverekgenclikhaber
Son Dakika
AK Parti İlçe Başkanlığına Nedim Lale getirildi Siverek’te MHP’nin adayı Fatih Bucak oldu Siverek FM Radyosu Kuruluyor Üzerine yıldırım düşen şahıs hayatını kaybetti Ak Parti aday adaylarında son durum Siverek'e şehit ateşi düştü Otomobil ile motosiklet çarpıştı: 2 yaralı Emekli memur eşini öldürerek intihar etti Siverek'te elektrik akımına kapılan şahıs hayatını kaybetti Üzerine selektör düşen vatandaş hayatını kaybetti
Siverek ve Şanlıurfa'da işten çıkarılan işçiler eylem yaptı
Siverek ve Şanlıurfa'da işten çıkarılan işçiler eylem yaptı
 
Simya Koleji kardeş okul projesini hayata geçirdi
Simya Koleji kardeş okul projesini hayata geçirdi
 
Siverek'te içme su fiyatlarında indirim
Siverek'te içme su fiyatlarında indirim
 
Siverek'te trafik kazası ucuz atlatıldı
Siverek'te trafik kazası ucuz atlatıldı
EĞİTİM DE KEMİKLEŞMİŞ SORUNUMUZ
 

EĞİTİM DE KEMİKLEŞMİŞ SORUNUMUZ

Siverek İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sefer Bayram'ın Siverek'teki eğitim sorunları ile ilgili tespitleri

16 Ağustos 2012 Perşembe 14:08
Yazdır

Genelde Türkiye’de özelde Siverek’te eğitim sistemimizde var olan sıkıntılar ve bu sıkıntılara paralel olarak eğimde yaşanılan başarısızlıklar herkesin malumudur. Doğurganlığın fazla olması genç nüfusun çoğalması buna paralel olarak derslik sıkıntısı, öğretmen yokluğu veya sirkülasyonu, eğitimde yaşanılan başarısızlıkların birer somut nedeni olarak sunulsa da eğitimciler nezdinde bunların bir başına geçerli sebepler olmadığı bilinmektedir. Eğitimde başarısızlıkların gizli sebeplerinden biride zamanında ve yerinde alınmayan makul kararların eğitimde kaliteyi kötü yönde etkilediği gerçeğidir.

Siverek’ te toplamda 70 bine yakın ilk, orta ve lise düzeyinde öğrenci bulunmaktadır. Bu nüfusun çokluğu hiçbir zaman bir küflet olarak değil, bolluk bereket olarak algılanmalıdır.

Bunlar bizim çocuklarımız. Dini dili ırkı fikri ve zikri ne olursa olsun onlar bu coğrafyada yaşayan insanlar. Onlara sahip çıkmak, hiç birini diğerinden ayırmadan hepsine aynı şefkatle yaklaşmak ve onları kucaklamak onlarla ilgilenmek insan olanın temel görevi olmalıdır.

Eğitime temel yaklaşımız bu olacakken son zamanlarda eğitime ideolojik, dinsel ve kişisel çıkarlarla donatılmış yaklaşımların insanlarımızda ötekileştirme duygusunu yarattığını ve eğitim kalitesini düşürdüğünü görmekteyiz. 2011- 2012 eğitim öğretim yılı itibariyle yaklaşık 500 öğrencisi olan Siverek İmama Hatip Lisesine iki okul hizmet vermektedir. Ayrıca Siverek İmam Hatip Lisesine 24 derslikli bir okulun daha tahsis edilmesi eğitime çözüm arayışlarımıza gölge düşürmektedir.

Oysa koca Siverek’te sadece iki düz liseyle eğitime hizmet verilmektedir. Düz liselerde kayıtlı olan öğrenci sayısı dört bini geçmiş bulunmaktadır. İmam hatip lisesinde sınıf başına düşen öğrenci sayısı 25 iken düz liselerde sınıf başına düşen öğrenci sayısı 100’ü aşmaktadır.

Ayrıca kapanan Siverek Yatılı Bölge İlköğretim Okulunun Harran Üniversitesine tahsis edilmesi bekleniyordu. Yerinde bir karardı. Bu durumda derslik sıkıntısı çeken Siverek Endüstri Meslek Lisesi’ ne kayıtlar daha rahat yapılacak ve orta öğretimde var olan derslik sıkıntısı bir nebze de olsa giderilecekti. Aynı zamanda mesleki eğitimini almış gençlerimizin sayısı artacaktı. Son dakikada bu uygulamanın da engellenmek istenmesi Siverek’e hizmet anlayışında küçük pürüzlerin ne kadar olumsuz etki oluşturduğunu göstermiştir.

Hal bu iken;

Yeni açılan 24 derslikli bir okulun düz liselere değil de Siverek İmam Hatip Lisesi İlköğretim bölümüne üçüncü okul olarak tahsis edilmesi ve Siverek Endüstri Meslek Lisesi’nin önünün tıkatılması Siverek’te eğitime bakış açımızı yeniden değerlendirmemiz gerektiği kanaatini bende oluşturmuştur. SAYGILARIMLA

Sefer ŞenBayram

www.siverekgenclik.com

Anahtar Kelimeler: siverek, ilçe, milli, eğitim, şube, müdürü
Bu haber toplam 2258 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bütün bu söylemlere karşı sefer beyin yapacağı en onurlu iş istifa edip ordan çıkmak ya da bir açıklama yapmak yoksa bu iddialar çok ciddidir.
ONUR - 2012-08-22 15:54:59
Mahmu bey sendikayi anlamiyorsunuz tamam. Peki hicbir meselede sesi solugu cikmayan sefer beyin bu meselede yaygara koparmasini anlayabiliyomusunuz
maruf - 2012-08-19 12:06:10
eğitimde kemikleşmiş sorunumuz siz ve sizin gibi timsah gözyaşlarının arkasına saklananlardır bence.siz sorumlu oldgunuz şube müdürlüğününün gerekliliklerini layıkıyla yerine getirdiginizi mi zannediyorsunuz! kendiniz bile inanmıyorsunuzdur yazdıklarınıza.güzelim siveregimize ne kadar faydalı oldum,ne kadar şeffaf ve görevimi hakkıyla yaptım gibi konularda özeleştiri yapıp onuda yazmanız dilegiyle
haydar bayram - 2012-08-19 01:25:12
Tüm Yorumlarları oku
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Ak parti aday adayları içerisinde belediye başkan adayı kim olsun ?
Ali Gülcan
Ayhan Timurtaş
Celal Akıl
Ferhat Özağaçhanlı
Fikret Aslanparçası
Güney Yaman
Hasan İzol
Kadri Demir
Mahmut Bahcivan
Mehmet Ali Göngen
Mehmet Sabri Bucak
Mehmet Ülgen
Nusret Tüysüz
Recep Küçükçay
Sabri Şenbayram
Şeyhmus Aydın
Umut Abdulkerim Ocak
Yılmaz Çetiner
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1919 Mardin şehrinin kurtuluşu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Mobil Sitemiz yayında. http://www.siverekgenclik.com/mobil/
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmek şartıyla kopyalanabilir
Webmaster: Deniz Uğurlu Yönetici: Ramazan Benzer
Sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Siverek Gençlik Sitesi haber yorum ve içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan Sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur