Ana Sayfa DEVLET KÜRTÇE SÖZLÜK HAZIRLIYOR

DEVLET KÜRTÇE SÖZLÜK HAZIRLIYOR

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Türk Dil Kurumu`na Kürtçe sözlük hazırlanması için talimat verdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 3 Ekim 2012 Çarşamba 10:04
DEVLET KÜRTÇE SÖZLÜK HAZIRLIYOR

Devlet Kürtçe-Türkçe sözlük hazırlıyor Başbakan Yardımcısı Arınç, TDK`ya Kürtçe-Türkçe sözlük hazırlaması konusunda talimat verildiğini ilk kez açıkladı. 

30 Eylül`de gerçekleştirilecek AK Parti kongresinde Kürt sorunu ilişkin yeni açıklamaların yapılacağını belirten Arınç özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarda şöyle konuştu: "Türkiye`de birtakım şeyler yapılıyor. Hem de geçmişte idamlık suç olan şeyler yapılıyor. Ret, inkar politikaları geçmişte kaldı. 

Şimdi artık bir insan kendi kimliğini nasıl rahat ifade edecekse, onun insan haklarına yönelik tüm haklarını veriyoruz. Örneğin Türkçe-Kürtçe sözlük yoktu. 

Türk Dil Kurumu`na öncelikle öğrencilere yönelik bir Kürtçe-Türkçe sözlük yapılması emrini verdim. Bundan sonra daha kapsamlı bir sözlük hazırlamak için bilim kurulu oluşturdular. Başbakan Erdoğan, kongrede milli birlik ve kardeşliği güçlendirecek yeni açıklamalar yapacak." (Ajanslar)

 

DOGRUHABER.COM.TR

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık