08.02.201807.09.201815.04.2101815.04.21018
Siverek Haberleri I Siverek Haber
Son Dakika
İbrahim Ayhan' ın cenazesinde gerginlik İbrahim Ayhan'ın cenaze töreni bugün yapılacak Silahını temizlerken eşini vurdu İbrahim Ayhan hayatını kaybetti Gazeteci Şükrü Dolaş kalp krizi geçirdi Şeyh Mustafa Çilenti son yolculuğuna uğurlandı Şeyh Mustafa Çilenti trafik kazasında hayatını kaybetti Fren yerine gaza basan sürücü 2 metreden aşağı düştü Siverek'te iki aile arasında kavga: 1 ölü, 2 yaralı Siverek'te okulda hırsızlık
İbrahim Ayhan' ın cenazesinde gerginlik
İbrahim Ayhan' ın cenazesinde gerginlik
 
İbrahim Ayhan'ın cenaze töreni bugün yapılacak
İbrahim Ayhan'ın cenaze töreni bugün yapılacak
 
Başkan Yılmaz Takoran festivali ile ilgili STK'larla görüştü
Başkan Yılmaz Takoran festivali ile ilgili STK'larla görüştü
 
Camilerde para toplama, ısıtma ve soğutma sorunu
Camilerde para toplama, ısıtma ve soğutma sorunu
DEDAŞ Halka Hırsız Muamelesi Yapmaktan Vazgeçmeli
 

DEDAŞ Halka Hırsız Muamelesi Yapmaktan Vazgeçmeli

Viranşehir ilçesinde faaliyetlerde bulunan Cami-Der, elektrik kesintileri nedeni ile çiftçilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek için bir basın açıklaması yaptı.

23 Nisan 2016 Cumartesi 09:31
Yazdır

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde faaliyet yürüten Cami-Der, bölgede yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle çiftçilerin mağduriyetine dikkat çekmek amacıyla yaptığı basın açıklamasında, DEDAŞ'ın, kaçak elektrik kullanımını sadece bölgeye has bir problemmiş gibi gördüğünü ve halka hırsız muamelesi yaptığını belirtti.

Cami-Der adına basın açıklamasını okuyan Abdullah Çelik, "DEDAŞ’ın halka dayattığı sayaç takma uygulaması hukuki ve adil bir uygulama değildir. Sayaç takma zorunluluğunun toplu cezalandırmaya dönüşmesi telafisi mümkün olmayacak olumsuzluklar doğuracak.” dedi.

Çiftçilerin yaşadığı sıkıntılara değinen Çelik, “Baraj suyu ile sulama yapan çiftçiler çok düşük maliyet ile arazilerini sularken; Viranşehir başta olmak özere bölgelerdeki çiftçiler 100 bin TL’ye mal etiği bir kuyudan, yaşanan arızalar ve maliyetin yüksekliği nedeni ile çok cüzi kar etmekte ve çiftçi adeta kendi tarlasında karın tokluğuna çalışmaktadır." diye konuştu.

"Kesintiler bir hafta sürerse buğdaylar yüzde 50 verim kaybedecek"

Çatışmalarla birlikte bölgenin girdiği sürece de değinen Çelik, “Bölge halkı zaten diken üstünde. İmkânı olan zenginler bölgeyi terk etmekte ve kaynaklarını batı illerine kaydırmaktadır. Bölgeye dışarıdan yatırım durmuş. Suriyeli muhacirlerin bölgede yoğun ikamet etmesi nedeni ile işsizlik çok yüksek. Halk çukur siyaseti ve aşırı güvenlikçi politikalar nedeni ile tedirgin. Elektriklerin kesilmesi ve DEDAŞ’ın vatandaşları canından bezdirmesi halkı devlet ile karşı karşıya getireceği gibi ülke ekonomisine de büyük darbe vuracak. Bu ve buna benzer uygulamalar ile vatandaşlar canından bezdirilmekte ve halk kitleleri, istenmeyen yerlere kanalize edilmektedir. Bu kesintiler bir hafta sürerse buğdaylar yüzde 50 verim kaybedecek. Bu da çiftçilerde perişan edeceği gibi ülke ekonomisine de darbe vuracak. Ekinler kuruduktan sonra sayaç takılması veya takılmamasının hiçbir manası ve faydası olmayacak." ifadelerini kullandı.

"Yüz binlerce çiftçinin birkaç günde sayaç bağlaması teknik olarak mümkün değildir"

Birçok çiftçinin ikinci ürün ekmekten vazgeçtiğini söyleyen Çelik, "Yüz binlerce çiftçinin birkaç gün içinde sayaç bağlamasını beklemek olmayacak duaya âmin demektir. Zaten yüz binlerce çiftçinin birkaç günde sayaç bağlaması teknik olarak mümkün değildir. Şimdiden birçok çiftçi ikinci ürün ekiminden vaaz geçmiş vaziyete. Sezon sonu olma hesabı ile ikinci ürün ekmeyecek, çiftçilerin hiçbiri sayaç takmayacaktır. Bölgede birçok arazi davalı durumda ve miras nedeni ile bölündüğünden ve çiftçiler sendika benzeri örgütlü bir yapıda olmadığından sıkıntı daha da çıkmaza dönüşmektedir." şeklinde konuştu.

"Vatandaşlar DEDAŞ’a güvenmiyor"

Vatandaşların DEDAŞ'a güvenmediğini dile getiren Çelik, "DEDAŞ’ın aylık mesken abonelerine her ay 70 TL dolayında sabit fatura kesmesi binlerce vatandaşı mağdur ediyor. Bir vatandaş bir ay kapısını kilitleyip işe gitse geldiğinde 70 TL dolayında bir fatura ile karşılaşmaktadır. Sur vb bölgelerde çatışmalardan dolayı evler boş olmasına rağmen yüksek elektrik faturalarının gelmesi hala gündemde tazeliğini koruyor. Bu ve buna benzer uygulamalar nedeni ile vatandaşlar DEDAŞ’a güvenmiyor." dedi.

"DEDAŞ bölge halkına hırsız muamelesi yapmaktan vazgeçmeli"

Mevcut sorunları çözüm önerileri sunan Çelik, “DEDAŞ, kaçak elektrik kullanımı sadece bölgeye has bir problemmiş gibi devleti de arkasına alarak bütün bölge halkına hırsız muamelesi yapmaktan vaaz geçmeli ve derhal arıza bahaneli kesinti uygulamasını durdurmalıdır. Sayaç takma zorunluluğu uygulamasını kolaylaştırıcı yollara gitmeli veya iki yıldır desteklemelerden elektrik bedelini tahsil etme uygulamasına devam etmelidir. Hükümet, çiftçilerin ve bölgenin yaşadığı sıkıntıları göz önüne alarak bölgeye pozitif kolaylıklar sağlamalı ve sıkıntıyı çözüme kavuşturacak adımları acilen atmalıdır. Çiftçilerimizde bu konuda özerlerine düşeni yapmalı ve makul ödemelerini yapmalıdır." dedi.

Çelik son olarak, yetkililer nezdinde sorunun çözümü konusunda ellerinden gelen çabayı harcayacaklarını ifade etti.

(Sabri Acet-İLKHA)

Anahtar Kelimeler: viranşehir, ilçesinde, faaliyetlerde, bulunan, cami, der
Bu haber toplam 1752 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Siverek'te seçim sonuçlarında en başarılı hangi parti oldu
Ak Parti
CHP
HDP
HÜDA PAR
İYİ PARTİ
MHP
SAADET
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1982 Türkiye'nin ilk kadın Büyükelçisi Filiz Dinçmen, Amsterdam'da görevine başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Mobil Sitemiz yayında. http://www.siverekgenclik.com/mobil/
Sitemizde yayınlanan haberler kaynak gösterilmek şartıyla kopyalanabilir
Webmaster: Deniz Uğurlu Yönetici: Ramazan Benzer
Sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Siverek Gençlik Sitesi haber yorum ve içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan Sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur